Kalibracja Monitora

Kalibracja

Powyżej znajduje się szablon, który pozwoli nam poprawnie ustawić regulatory monitora. Kolejność postępowania jest następująca:

Zaczynamy od ustawienia kontrastu w monitorze tak, by białe obszary nie świeciły zbyt jaskrawo. To bardzo częsty błąd użytkowników komputerów – zbyt jasny i kontrastowy obraz niszczy wzrok. Optymalny kontrast zrównuje jasność białych powierzchni ma monitorze z białymi przedmiotami znajdującymi się poza monitorem. Przy oglądaniu zdjęć czy też filmów możemy kontrast nieco zwiększyć.

Następnie powoli regulujemy jasność i obserwujemy powyższy obrazek. Powinniśmy na środkowym pasku zobaczyć zarys cyfr: 4, 5, 6, 7, 8. Cyfra 3 powinna być na skraju widoczności. Cyfr 1 i 2 nie powinno być widać. Może wydawać się dziwne, dlaczego pierwsze dwie cyfry nie powinny być widoczne, proszę jednak uwierzyć, że tak ma być.

Teraz ustawimy prawidłowy odcień bieli. Powyższy obrazek powinien mieć naturalną biało-szaro-czarną barwę bez jakiegokolwiek zabarwienia. Jeśli tak nie jest należy zmienić balans bieli dostępny w menu w monitorze. Zaleca się ustawienie temperatury barwowej na 6500 Kelvinów, ponieważ jest to wartość ustandaryzowana. Niektóre monitory mają predefiniowane ustawienie barw, opisane jako sRGB. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy wybrać to ustawienie.

Poniżej i powyżej paska z cyframi widzimy wstęgi, które powinny gładko przechodzić od czerni do bieli. Niestety właściciele gorszych ekranów wykonanych w technologii LCD mogą mieć z tym problemy. Należy wtedy małymi krokami regulować balans bieli oraz kontrast, by zminimalizować widoczność prążków na wstęgach. Na takich ekranach możemy mieć także problemy z widocznością ostatnich cyfr. Pamiętajmy, że lepiej widzieć wszystkie cyfry na białym polu i żadnej na czarnym, niż odwrotnie.

Na końcu pozostaje nam powtórzyć całą procedurę od początku, ponieważ poszczególne etapy wpływają nieco na siebie. Za trzecim razem powinno być już dobrze.

Źródło